11 wrz
2014
Kategoria: Lifestyle, Zwierzęta
Dodane przez    1 komentarz

Adopcja zwierzaka o czym pamiętać?

jagodka_kartyZasady adopcji już znacie. Jednak warto wspomnieć o jeszcze kilku bardzo ważnych sprawach, o których należy pamiętać, gdy już zdecydujemy się na adopcję. Oczywiście nie są to wygórowane wymagania, ale czasem niektórzy o nich zapominają i niepotrzebnie powstają konflikty. A przecież w bardzo łatwy sposób można ich uniknąć.

Przede wszystkim dokładnie przemyślmy sprawę adopcji zwierzaka. To nie powinien być impuls czy chwilowy przypływ uczuć. Nie adoptujmy pieska/kotka, bo dziecko się uparło. Dzieci zazwyczaj szybką się nudzą, a wszystkie obowiązki opieki nad zwierzakiem spadają wtedy na rodziców.

Zastanówmy się jakiego pieska chcemy, czyli kwestia wielkości, wieku, temperamentu. Bardzo dobrą opcją jest sprawdzenie czy schronisko z którego planujemy zabrać zwierzaka nie posiada strony na facebuku, bądź swojej strony internetowej. W tych miejscach możemy zobaczyć aktualnie przebywające psiaki/kociaki i być może wśród nich będzie ten jedyny. W takim wypadku warto zapamiętać imię wybrańca (o ile posiada) lub jego numer schroniskowy – bardzo często w dużych schroniskach psiakom przydziela się numery.

mika_1Wybierając się do sprawdźmy dokładnie godziny otwarcia oraz czy są godziny adopcyjne, czyli takie w których możliwe jest obejrzenie zwierzaków oraz ich adopcja. Dlaczego schroniska wyznaczają godziny adopcyjne? Ponieważ bardzo często w schronisku pracuje za mało osób i potrzeba czasu na nakarmienie zwierzaków, posprzątanie boksów, nalania im wody oraz kontrolę weterynaryjną. Czasem zdarza się, że są osoby odpowiedzialne za adopcje, ale najczęściej jest to przywilej. Gdy już to wszystko będzie zrobione, można na spokojnie poszukać sobie psiaka i bez problemu go adoptować, dlatego trzeba przestrzegać godzin adopcji. Dla własnego, jak i pracowników komfortu.

W trakcie wyboru pieska naprawdę warto opowiadać na wszystkie pytania opiekuna zwierząt, oczywiście trzeba pytać i co najważniejsze słuchać co mówi opiekun o waszym przyszłym pupilku, o tym jak z nim postępować przez pierwsze dni. To naprawdę są bardzo istotne informacje, gdyż nikt inny tak dobrze nie zna tych psiaków jak osoba zajmująca się nimi na co dzień!

Zabierzmy ze sobą również dowód osobisty, smycz dla psa i obrożę. W przypadku kota warto mieć ze sobą kontener lub klatkę do przewożenia zwierząt.

lemi_3Jeżeli zwierzak został wybrany to wystarczy podpisać dokumenty adopcyjne. Oczywiście automatycznie zgadzamy się na wizytę poadopcyjną. Czasem, w razie konieczności, przed adopcją schronisko ma prawo sprawdzić, gdzie wybiera się pies/kot. Jest to sprawdzenie warunków adopcyjnych, tak zwana wizyta przedadopcyjna. Są to wyjątkowe sytuacje, ale należy mieć świadomość, że taka możliwość istnieje.

Jak widać nie należy pamiętać o wielu sprawach, ale są one ważne. Ludzie zbyt często zapominają o podstawach i niejednokrotnie mają nieuzasadnione pretensje.

Udanych adopcji! oraz zapraszam do działu adopcje, gdzie możesz spotkać swojego przyjaciela na całe życie.

  • http://www.jankowskit.pl/ Anna

    Adopcja zwierzaka to ciężki temat, warto to mocno przemyśleć, żeby zwierzak nie poczuł się znów odrzucony.