14 lis
2014
Kategoria: Lifestyle, Zwierzęta
Dodane przez    2 koment.

Co jest ważne dla każdego psa?

Brudny pies po spacerzeKażdy właściciel psa chce dla swojego czworonoga jak najlepiej. Pragniemy dla swoich podopiecznych szczęścia i pełni zadowolenia. Jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że nie samym jedzeniem i stałym dostępem do wody pies żyje. Co jest ważne dla naszego psa? Co powinniśmy zapewnić naszemu czterołapowi?

0. Jedzenie i stały dostęp do czystej wody. Pamiętajmy jednak żeby nie przesadzić z jedzeniem, nadwaga dla psa jest gorsza niż niedożywienie, ale oczywiście nie bierzemy sobie do serca tego niedożywienia. Psa nie można również głodzić.

1. Schronienie, legowisko, buda, kojec. Czyli miejsce pieska, w którym będzie mógł się wyspać, schronić przed deszczem, wiatrem i w spokoju odpoczywać. Wiadomo, można spać ze swoim psiakiem w łóżku, wszystko zależy od Nas i naszego pupila.

2. Ruchu – spacerów. Każdy pies bez wyjątku ma ogromną potrzebę ruchu poza miejscem zamieszkania. Nawet psiak mający możliwość biegania po podwórku przed domem potrzebuje wychodzić poza ogrodzenie. Na przykład do lasu, na pole, łąkę czy nad rzekę, gdzie poczuje się w pełni wolnym, gdzie będzie mógł do woli wąchać i poznawać nowe rzeczy. Nic tak nie wzmacnia więzi między człowiekiem a psem jak wspólne spacery.

3. Zabawek. Różne są psy, tak samo jak różni ich właściciele. Miałam psy, które nawet jako szczenię nie potrzebowały zabawek, nie czuły zbyt dużej potrzeby niszczenia. Były też takie, które upodobały sobie koce i buty. Bardzo ważną rzeczą jest nauczenie psa, że do gryzienia i niszczenia są tylko i wyłącznie własne zabawki, podarowane przez pana. Naprawdę jest to do zrobienia, potrzeba po prostu cierpliwości.

4. Opieki weterynaryjnej. To jest jasne i proste. Tak samo jak w przypadku ludzi, gdy zachorujemy to idziemy do lekarza. Z psem postępujemy identycznie. Gdy czuje się źle, od razu zabieramy go do psiego lekarza – weterynarza. Pamiętajmy również o szczepieniu przeciwko wściekliźnie (raz w roku), odpchleniu i odrobaczaniu.

Młodziutki psiak5. Nowe wyzwania i zadania. Każdy pies uwielbia wyzwania, uwielbia być chwalony. Moja Tosia bardzo lubi aportować, szukać schowanych zabawek oraz biegać. Dlatego staram się jej dostarczyć codziennie dokładnie takich zajęć, chociaż 20 minut. Do nowych wyzwań należy również przełamywanie barier przez psa, zwłaszcza gdy ma sporo w sobie strachu i obaw. Gdy chcesz dla swojego psa jak najlepiej, wtedy pomagasz mu się z całych sił walczyć z lękiem, bez względu czy jest to strach przed wodą, nowymi ludźmi, jest to zaborczość lub agresja. Każde złe zachowanie powinno być przez Ciebie “usunięte” systematyczną i mądrą pracą.

6. Kontakt z innymi zwierzętami. Każdy pies powinien przebywać w towarzystwie ludzi, ale również innych zwierząt. Musi nauczyć się zachowania wobec innych psów, wobec kotów czy nawet dzikich zwierząt. To również dla niego nowa rzecz i ciekawe doznanie.

7. Adresownik oraz chip. Czasem mimo mocnej obroży, ścisłych szelek albo krótkiej smyczy pies może uciec, bądź co gorsze ktoś może go po prostu ukraść. Wtedy najlepiej zabezpieczyć się wcześniej. Najlepszym sposobem jest zachipowanie psa. To prosty zabieg wszczepienia pod skórę unikatowego chipa, którego numer w prosty sposób możemy odczytać przy pomocy czytnika. Chipy wstrzykiwane są przez lekarza weterynarii. Dobrym pomysłem jest również zamontowanie adresownika przy obróżce pieska, ale jest to metoda mniej trwała. Chociaż lepsze coś niż nic.

Zabrakło jakiegoś ważnego punktu?

  • http://www.jankowskit.pl/ Anna

    Ciekawy artykuł.

  • http://psiewedrowki.pl/ Iwona i Fado

    największy problem jest chyba z punktem 2 i 5 … najważniejsze, żeby ludzie biorąc/kupując psa mieli świadomość co do jego preferencji ruchowych i żywienionwych, a także jaki rasa ma temperament.