12 lut
2014
Kategoria: Książka, Lifestyle, Zwierzęta
Dodane przez    Brak komentarzy

Jak wychować idealnego psa? – Cesar Millan

Okładka książki Jak wychować idealnego psa? Cesara MillanaOdkąd zobaczyłam w telewizji na National Geographic Channel program “Zaklinacz psów” wiedziałam, że filozofia Cesara Millana bardzo przypadła mi do gustu. Do każdego psa podchodził ze spokojem, asertywnością i praktycznie każdy pies prędzej czy później mu się “poddawał”. Dodatkowo widząc jak zachowuje się jego stado w Centrum Psychologii Psa wiedziałam, że ten facet ma w sobie niesamowitą moc i potrafi zdziałać cuda. Bo o ile ludzie mogą nauczyć się scenariusza, wykonywać pewne rzeczy wbrew własnej woli, tak zwierzęta absolutnie nie. To mnie utwierdziło w przekonaniu, że muszę dowiedzieć się więcej na temat sztuki podejścia Zaklinacza psów.

Najpierw przeczytałam “Zaklinacza psów”. W swojej pierwszej książce Cesar przedstawia swoje dzieciństwo, opisuje historię, w jaki sposób znalazł się w Ameryce oraz jak odnalazł swoją metodę pracy z psiakami. Za wiele w tej książce szczegółów nie ma, ale są poruszone najważniejsze kwestie jeżeli posiadamy psa lub planujemy by stał się on członkiem naszego stada. Od początku Cesar Millan podkreśla, że dla swojego psa powinniśmy być przywódcą, każdy pies tego potrzebuje i tylko wtedy staje się on w pełni zrównoważonym oraz spokojnym zwierzakiem. Uświadamia czytelnikowi, że pies ma swoje gatunkowe, rasowe i indywidualne potrzeby, ale wszystkie psy muszą mieć zapewnioną odpowiednią ilość ruchu i ćwiczeń, właściwą dyscyplinę i czułości – dokładnie w takiej kolejności. Najwięcej ruchu, trochę mniej dyscypliny i jeszcze mniej czułości. Bardzo ważną sprawą jest również zdawanie sobie sprawy, że psy najpierw posługują się węchem, potem wzrokiem, a na końcu uszami, całkowicie odwrotnie niż w przypadku nas – ludzi. Poza tym wszystkich zachowań zarówno tych dobry, jak i niepożądanych wynikają tylko i wyłącznie z naszej umiejętności radzenia sobie z psem. W celu zrozumienia fundamentów sposobu działania Cesara, koniecznie zacznijcie od przeczytania “Zaklinacza psów”.

Środek książki Jak wychować idealnego psa - Cesar MillanDruga pozycja to “Jak zostać przywódcą stada?” to jest rozwinięcie pierwszej części. Jeszcze jej nie czytałam, gdyż od razu sięgnęłam po “Jak wychować idealnego psa?”. Głównie ze względu na fakt, że w moim życiu pojawiła się Tosia, czyli uratowany około 16-dniowy szczeniak z ulicy, który trafił do schroniska.

W tej części dowiadujemy się jak wychować idealnego psiaka od szczenięcia. Zaczynamy rozumieć na czym polega rozwój malucha na każdym etapie oraz jakie problemy możemy w tym okresie spotkać. W przypadku Tosi jest ona już trudniejszym przypadkiem ze względu na to, że przez niewielką ilość czasu była ze swoim rodzeństwem i matką. Nie miała jak poznać ograniczeń i praw wynikających z bycia psem, których uczy psia mama. Dlatego tak ważne jest by szczeniak został z matką przynajmniej do ósmego tygodnia życia. Cesar Millan pokazuje jak bawić się ze maluchem w dobry, rozwijający umysł sposób, jak nauczyć go załatwiania się na zewnątrz, jakich dostarczyć mu rozrywek oraz jak wprowadzać ograniczenia, tak żeby pies był posłuszny i szczęśliwy. Opisuje wszystko to o czym musimy pamiętać wybierając nowego W środku książki Jak wychować idealnego psa? - Cesar Millanpieska, jak o niego dbać, na co zaszczepić. Znajdziemy tutaj porady dotyczące nauki chodzenia na smyczy, radzenia sobie ze stresem psiaka, jak zwracać się do naszego pupila oraz jak rozwijać pożądane cechy i nie poglębiać niechcianych cech. Najlepsze w tym wszystkim jest to, że Cesar stosuje metody całkowicie naturalne dla psów, w zgodzie z ich naturą, energią i sposobem bycia. Nie posługuje się niczym więcej niż nagradzaniem w postaci smakołyków, ulubionej zabawki czy głaskaniem. Cesar Millan nie wymusza na psach pożądnej reakcji, on wykorzystuje ich potencjał i w ten sposób uszczęśliwia zwierzęta.

Jak dla mnie obowiązkowa pozycja dla każdego właściciela psa! a tym bardziej dla każdego kto planuje wprowadzić do swojego domu nowego mieszkańca!

Chcesz wiedzieć o wpisach najwcześniej? Zapraszam na fejsbunia.