1 maj
2014
Kategoria: Lifestyle, Zwierzęta
Dodane przez    2 koment.

Rozsądna adopcja – zasady

Adopcja czworonoga ze schroniska to wspaniała rzecz. Podarowanie bezdomnej istotce domu niewątpliwie jest wyjątkowe. Zachęcam każdego, żeby dał szansę chociaż jednemu psiakowi lub kociakowi ze schroniska. Niestety zdarzają się przypadki, gdy pies/kot jest zabrany ze schroniska, a potem oddawany z powodu błędu decyzji. Należy pamiętać, że adopcja musi być całkowicie przemyślana i od początku do końca odpowiedzialna. Dlatego powstał ten wpis, żeby uświadomić przyszłym właścicielom co jest potrzebne do odpowiedniego rozwoju naszego psa lub kota. Bo sama adopcja to dopiero początek czegoś niesamowitego, ale sam zwierzak to nie wszystko.

Tosia_zmiana1. Zastanów się jak dużo masz czasu? Czy lubisz spacery? Czy wolisz siedzieć w domu? Jeżeli lubisz ruch wybierz psa młodego i energicznego, dla osób starszych lepiej wybrać już dorosłego psiaka lub nawet staruszka. Pamiętaj zabierając szczeniaka ze schroniska często nie masz pewności jak będzie wyglądał później, czy będzie mały czy duży. Przykładem jest zdjęcie obok – Tosia. Zabrałam ją ze schroniska, gdy ledwo otworzyła oczka, a teraz wygląda jak Lisiczka/ Sarenka/ Dingo – jak kto woli, ale różnica jest spora.

2. Wielkość psa ma znaczenie! Mniejszy pies spokojnie może mieszkać w bloku, ale duży pies lepiej, gdy trafi do domu z ogródkiem. Należy jednak pamiętać, że KAŻDY pies bez względu na wielkość czy rasę potrzebuje codziennego ruchu poza miejscem, w którym mieszka. Nie ma tutaj znaczenia ilość posiadanych arów/hektarów. Podstawową potrzebą każdego psa jest poczucie wolności, a ogrodzenie ogródka jest dla zwierzaka klatką i dlatego przynajmniej raz dziennie powinien wychodzić na dłuższy spacer, najlepiej gdyby wtedy mógł się spokojnie wybiegać bez smyczy.

3. Zazwyczaj w schronisku są kundelki. Czasem można spotkać rasowe zwierzaki. Zapamiętaj, żeby przed adopcją dokładnie zorientować się czego dana rasa potrzebuje, żeby nie było rozczarowań i zdziwienia.

Mila_44. Każdy pies/kot potrzebuje odpowiedniej dawki ruchu, należy mu zapewnić jedzenie oraz opiekę weterynaryjną przez całe życie (szczepienia, odrobaczanie, odkleszczanie itd.).

5. Przygotuj się na przyjazd nowego domownika. Zakup smycz, obrożę lub szelki właściwej wielkości, jedzenie, miski, zabawki, legowisko, kuwetę i żwirek w przypadku kota.

6. Zwierzę to nie zabawka. Nie decyduj się na czworonoga spontanicznie i zbyt pochopnie. Poznaj psiaka w schronisku, możesz go zabrać na spacer przed adopcją, zobaczyć jak reaguje na różne bodźce. Najważniejsze, żeby wasza relacja była satysfakcjonująca dla obydwu stron. Macie być dla siebie przyjaciółmi, ale to Ty masz być przewodnikiem.

7. Jeżeli posiadasz dzieci to wybierz się z nimi do azylu. Zapoznaj dzieci z psem/kotem, zobacz jak zwierzak reaguje na ich dotyk.

8. Musisz zdać sobie sprawę, że często psy/ koty ze schroniska muszą na nowo nauczyć się kilku rzeczy, jak chodzenie na smyczy, czystość czy posłuszeństwo. Są to zwierzaki “z przeszłością” i zaadoptowanie się do nowej sytuacji może zająć im trochę czasu. Zdarza się, że takie psy są zaborcze i nie lubią zostawać w samotności. Trochę pracy i cierpliwości na pewno się opłaci, bo każde zachowanie można zmienić.

Daria_i_kola_19. Każdy zwierzak potrzebuje miłości, wyrozumiałości, czułości i uwagi.

10. Zastanów się z kim zostawisz psiaka lub kota, gdy wyjedziesz np. na urlop.

11. Pamiętaj, że zwierzę żyje kilka dobrych lat i przez ten cały czas powinnien być z Tobą.

12. Adoptowany zwierzak nie może już wrócić do schroniska!!! Dlatego przemyśl i przedyskutuj tę decyzję z innymi domownikami, nawet kilka razy. Upewnij się też, że nikt w domu nie ma uczulenia na sierść zwierząt.

I najważniejsza sprawa, zwierzaki ze schroniska kochają bardziej! Oczekują od Ciebie opieki, ale też partnerstwa. W Twoim domu zaczynają nowe życie i nie rozczulaj się nad ich losem. Bo mądry właściciel to taki, który zaspokaja najważniejsze potrzeby swojemu psu i kotu, ale też jest dla niego nauczycielem oraz ostoją spokoju. Adoptuj bezdomnego psa lub kota i daj przykład innym, że warto!

Zapomniałam o czymś? Komentarze są do Twojej dyspozycji jak zawsze.

P.S. Zdjęcia z napisem “Schronisko Puławy” są mojego autorstwa. Psiaki na zdjęciach mieszkają w Schronisku dla bezdomnych zwierząt w Puławach. Spodobał Ci się jakiś psiak? Zapraszam tutaj!

  • http://psiewedrowki.pl/ Iwona i Fado

    co do pkt 2 nie do końca się zgadzam, posiadanie ogródka nie oznacza że pies będzie wybiegany, można mieć dużego psa w małym mieszkaniu, ale pies musi mieć zapewniony ruch na co dzień, żeby nie ześwirował w domu. Niestety większośc dużych psów podwórkowych z którymi miałam styczność była wydziczała i kompletnie nie umiała ogarnąć stada innych psów właśnie przez to że właściciele uważali, że wypuszczenie psa na podwórko jest dla psa spacerem.

    • http://bliczek.pl/ Dorotka

      Oczywiście masz rację :) Doprecyzuję punkt 2. Dzięki za zwrócenie uwagi na fakt, że pies bez względu na wielkość potrzebuje ruchu poza miejscem zamieszkania i nie ma tu znaczenia ilość hektarów podwórka :)