28 sie
2014
Kategoria: Lifestyle, Zwierzęta
Dodane przez    Brak komentarzy

Zasady witania się z psem

sisi_suniaKrzyki, niekontrolowane ruchy i zbyt duża ekscytacja nowo spotkanej osoby wywołują u każdego! bez wyjątku, negatywne emocje. Nikt nie lubi, gdy ktoś wita się z nami zbyt nachalnie i agresywnie. Wchodzi do naszego domu nieproszonym i zachowuje się w nim głośno. Dokładnie tak samo jest z psami, witając się z psem, tym bardziej obcym, powinniśmy pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania, cały czas uważając na własną gestykulację. Rolą właściciela psa jest nauczenie swojego czworonoga właściwych reakcji na nowych ludzi, obce zwierzęta, ale musimy zdawać sobie sprawę również z własnych błędów, których także trzeba unikać, by kontakt z czworonogiem był poprawny.

W przypadku, gdy spotykasz psa, znanego lub nie, zastosuj się do kilku prostych zasad powitania.

1. Nie podchodź od razu do psa. Tym bardziej nie biegnij do niego z wyciągniętymi rękami. Nie krzycz “O jaki piękny pies!”, “Ależ cudo!”. Pies odbiera emocje o wiele łatwiej i szybciej niż ludzie, dlatego Twój krzyk może wprowadzić go w stan gotowości do obrony, ataku lub zdecyduje się uciekać.

2. Bardzo ważną rzeczą jest zapytanie się opiekuna psa czy możesz się z nim przywitać. W przypadku odmowy uszanuj decyzję opiekuna i po prostu odejdź.

lejek13. W przypadku gdy otrzymasz zgodę od właściciela psa to podejdź do niego spokojnie. Pamiętaj nie wykonuj gwałtownych ruchów.

4. Gdy witasz się z malutkim psem możesz przykucnąć, dzięki temu pies będzie się czuł mniej osaczony.

5. Bezwzględnie pamiętaj o tym, że psy używają przede wszystkim węchu, potem odbierają świat oczami, a na koniec uszami. Dlatego postaraj się nie odzywać, na początek daj się powąchać, powinien sam do Ciebie podejść. Jeżeli pies nie zwróci na Ciebie uwagi, odpuść i spróbuj później. Widocznie czterołap nie jest gotowy w tym momencie na kontakt z nową osobą.

6. Gdy psiak już sam zdecydował się na nawiązanie relacji z Tobą to nie próbuj go od razu pogłaskać. Czułości należy zachować na później, no chyba że pies sam pcha się pod rękę, wtedy możemy spróbować pogłaskać go pod brodą czy po głowie.

7. Psy prowokują siebie poprzez kontakt wzrokowy. Pewnie nie raz widzieliście sytuację jak prowadzony pies na smyczy potrafi “zaczepiać” psa po drugiej strony ulicy właśnie poprzez kontakt wzrokowy. Właściciel próbuje odciągnąć siłowo psa za wszelką cenę. Najprostszym sposobem jest odwrócenie jego uwagi, np. stanięcie na “linii ognia”, czyli skierowanie jego uwagi na inny tor. Psy bardzo szybko się rozpraszają. Dlatego pamiętajcie dla obcego psa ciągły kontakt wzrokowy może być odbierany jako zachęta do ataku. Unikajcie wpatrywania się w oczy psa, choćby miał najpiękniejsze na świecie.

8. Jeżeli po przywitaniu psiak od nas odchodzi to nie gońmy za nim, nie wołajmy, po prostu nie zmuszajmy go na siłę do kontaktu. Uszanujmy jego przestrzeń tak samo jak on uszanował naszą.

rudzia_1Ogromnie ważną kwestią jest wyczucie psa, a nawet zapytanie się opiekuna na co możemy sobie pozwolić, gdyż to on zna najlepiej swojego czworonoga. Wyciąganie ręki do psa może wywołać strach, chęć ucieczki, może się okazać, że akurat ten psiak nie lubić głaskania za uchem, dlatego tak ważne jest zachowanie rozsądku. Wyobraźcie sobie jak byście się czuli gdyby każda nowo poznana osoba, zaraz by was przytulała, głaskała i całowała… Jak nic byłoby to niekomfortowe i pewnie w końcu doszłoby do ataku słownego lub nawet rękoczynu.

Poza tym bardzo ważną rzeczą jest nauka dzieci sposobu witania się z psem, trzeba powtarzać te czynności aż do znudzenia, czyli aż staną się nawykiem. Dzieci ze względu na spontaniczność, mnóstwo energii mogą nieświadomie zdenerwować psiaka, a wtedy różnie się to może skończyć. Nie każdy pies lubi mieć wyciągane uszy, paluszki w nosie czy pysku, a poza tym pamiętajmy że nawet najlepszy pies, akceptujące znane mu osoby, może nagle zachować się inaczej niż przewidywaliśmy. Z głową witajmy się z psem, ale również mądrze wychowujmy swojego psa.